Marchia Faradońska. Budowa przemysłu na potrzeby marchii

Miejsce spotkań żołnierzy i dyskusji o sprawach wojska.
Awatar użytkownika
rogdart
Numer GG: 5739863
Kontakt:

Marchia Faradońska. Budowa przemysłu na potrzeby marchii

Post autor: rogdart » 19 cze 2016, 21:46

Na potrzeby marchii powołana została Grupa Inicjatywna Przemysłu Ciężkiego. Ciało to ma zająć się ustalaniem priorytetów przy powstawaniu przemysłów: wydobywczego, przetwórstwa minerałów, hutnictwa i półfabrykatów hutniczych oraz zakładów metalowych o specjalności budowy maszyn oraz mechaniki precyzyjnej (Dekret LSK z dn. 5.06.2016). Powinien także zostać uruchomiony transport na potrzeby marchii, przemysłu ciężkiego oraz działań armijnych wspierających możliwą wojnę obronną wokół Elderu. Łatwo wysunąć wniosek, że przedsięwzięcie to może stać się kołem zamachowym dla uruchomienia potężnego systemu przemysłowego na potrzeby nie tylko Marchii Faradońskiej ale takze całej Elderlandzkiej Armii Królewskiej, a nawet całego Królestwa Elderlandu.

Chciałbym tym wstępem zainicjować wątek pomocniczy mający odciążyć tematykę związaną z samym pomysłem utworzenia takiego rozbudowanego tworu jak marchia wewnętrzna zawiązana dla obrony najważniejszego miasta Królestwa. Myślę, że dobrym punktem wyjściowym do rozwijania i kontynuowania planowania budowy samego przemysłu ciężkiego będzie mój post na stronie drugiej http://dreamland.net.pl/forum/viewtopic ... 2&start=30 pierwszego tematu dotyczącego samego pomysłu uruchomienia projektu związanego z powstanliem marchii.

-----------------------------
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Numer GG: 41404078
Kontakt:

Re: Marchia Faradońska. Budowa przemysłu na potrzeby marchii

Post autor: Daniel von Witt » 26 cze 2016, 17:32

Zanim rozwinę swoje myśli na temat wyłożony przez Waszą Wysokość pragnę, by zwrócił Wasza Wysokość uwagę na ten wątek.

(-) Daniel książę von Witt
Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 30 cze 2016, 23:18

Rozległość tematu zmusiła mnie do przeniesienia środka ciężkości problemu tworzenia marchii ze struktury sił zbrojnych na sprawy związane z podstawami przemysłu ciężkiego i transportu przygotowanego do przewozu równie „ciężkich” tak faktycznie jak i symbolicznie produktów tegoż przemysłu, a także zmobilizowanych zasobów ludzkich do ich obsługi.

Myślę, że można tu zacząć od struktury w ujęciu przedsiębiorstwa będącego właściwie jednostką wielozakładową, czyli czymś w rodzaju dzisiejszego holdingu, czy raczej dawniejszego zjednoczenia*. Wskazywała by na to jednolitość branżowa. Z tego względu proponuję jednolity model organizacyjny jednostek wielozakładowych, ktory mógłby wygladać następująco. Zakład produkcji w ujęciu hierarchicznym od góry miałby oczywiście dyrekcję, w skład której wchodziłby dyrektor (kierownik - nazwa stanowiska do uzgodnienia), zastępca do spraw technicznych (szef produkcji), zastępca do spraw personalno-administracyjnych (kadrowy), zastępca do spraw ekonomiczno-finansowych (księgowy).Jeśli nie widać tu potrzeby dalszego rozbudowywania tej hierarchii, to na tym można poprzestać. Zresztą i tak będzie to miało znaczenie raczej symboliczne.
------------------------------------------------------------------------------
* w realu: w okresie międzywojennym, czy później w PRL-u.

=================
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 1 lip 2016, 23:25

W nawiązanliu do mojego poprzedniego tekstu chciałbym zauważyć, że w budowie przejrzystej struktury warto skorzystać z możliwosci korzystania z analogii. Na czele w/w złożonej struktury stałaby z kolei dyrekcja naczelna danej jednostki wielozakładowej (przedsiębiorstwa wielozakładowego) o takim samym bądź podobnym profilu produkcyjnym. Dyrekcja naczelna z kolei miałaby identyczną strukturę wzbogaconą jeszcze o pion logistyki i planowania oraz pion gospodarki magazynowej. Wygladałoby to więc mniej wiecej tak: dyrektor (kierownik) naczelny (grupy zakładów), zastępca dyr. naczelnego do spraw technicznych, zastępca dyr. naczelnego do spraw administracyjnych, zastępca dyr. naczelnego do spraw ekonomiczno-finansowych, zastępca dyr. naczelnego do spraw planowania oraz zastępca dyr. naczelnego do spraw gospodarki magazynowej. Sądzę, że w warunkach rzeczywistości mikronacyjnej taki schemat organizacji jest zupełnie wystarczający.
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 2 lip 2016, 22:41

I tak powielając te jednostki organizacyjne w miarę rosnących potrzeb dysponowalibyśmy coraz większym potencjałem przemysłu zbrojeniowego. Kolejnym szczeblem drabiny hierarchii byłaby dyrekcja generalna zarządzajaca całością istniejących przedsiębiorstw. Nazwy stanowisk bylyby analogiczne, a różniły by się tylko przymiotnikiem „generalny” od tych z niższego szczebla. Powyższy schemat jest jak najbardziej przenośny, a to co będzie wykonywać dana grupa przemysłowa jest uwarunkowane zaplanowanymi wcześniej celami produkcji. Kwestią otwartą pozostaje w dalszym ciagu czy w/w jednostki produkcyjne mamy traktowac jako tzw. „czarne skrzynki” (jak na razie jestem właśnie za tym rozwiązaniem), czy w bardziej szczegółowy sposób - prawdę mówiąc nawet nie wiem jak w obecnej sytuacji kadrowej mogłoby to wyglądać.
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 3 lip 2016, 13:14

Na początku tego wątku napisałem, że...
Roger d'Artois pisze:Na potrzeby marchii powołana została Grupa Inicjatywna Przemysłu Ciężkiego
Wygląda na to, że chyba w zadakretowanym skladzie nie będzie mogła się nigdy zebrać, a jak na razie temat tu omawiany nadawalby się jak najbardziej. Sytuacja oczywiście nie wymaga zebrań GIPC wobec jakiejś snagłej potrzeby ale sądzę, że byłoby wskazane przynajmniej zainaugurować działalność. Wobec faktu ponad miesięcznej nieobecnośći sir Wilhelma von Wolffa, naszego doradcy do spraw wojskowych, sytuacja nie wygląda zachęcająco.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 10 lip 2016, 17:40

Co to wszystko może dać Królestwu? Istnienie przemysłu ciężkiego - tak dla potrzeb wojskowych jak i cywilnych, wymusi rozwój transportu (tak gałęzi gospodarki jak i usługi jako takiej) jego produkcji do zaplanowanych celów rozlokowania. Musi to być zarówno transport kołowy jak i szynowy. Wymagać to będzie znajomości topografii właściwie całego kraju i tu widzę ogromnie ważną misję dla naszego Królewskiego Instytutu Kartograficznego.

Bez tych danych (tj. topografii) obie sieci transportowe mogą mieć co najwyżej charakter przybliżony. Problemem jest tu czy budować te sieci od zera, czy zdać się na zakupy tak uslugi jak i materiałów za granicami kraju. Myślę, że przynajmnniej w początkowym okresie realizacji tego zadania powinniśmy się oprzeć na zakupach, w przeciwnym razie spiętrzenie podobnych zadań spowoduje prawie na pewno ogólny paraliż organizacyjny i materiałowo-surowcowy.
Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Kontakt:

Post autor: Tomasz von Habsburg » 10 lip 2016, 19:16

W sprawie przemysłu zbrojeniowego Marchia Faradońska mogłaby podjąć współpracę z Zakładami Zbrojeniowymi Bombardier S. A.

(-)Tomasz von Habsburg
Prezes Zakładów Zbrojeniowych Bombardier S. A.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 13 lip 2016, 22:10

Tomasz von Habsburg pisze:W sprawie przemysłu zbrojeniowego Marchia Faradońska mogłaby podjąć współpracę z Zakładami Zbrojeniowymi Bombardier S. A.

(-)Tomasz von Habsburg
Prezes Zakładów Zbrojeniowych Bombardier S. A.
To jest rzeczywiście bardzo interesująca i konstruktywna propozycja. Chcialbym tu podkreślić zainteresowanie dowództwa MF tą współpracą. Na pewno podejmiemy wyciągnietą dłoń gdyż każda pomoc jest tu na wagę złota. Musimy tylko doprowadzić do końca proces planowania.

(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 20 lip 2016, 19:33

Więc, Panowie, na czym stoimy? Z planów co zostało jeszcze do zrobienia?

(-) por. mar. Daniel książę von Witt

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 19 sie 2016, 23:00

Na koniec trzeba wymienić jedno z najwazniejszych przedsiębiorstw grupy przemyslu de facto zbrojeniowego, a mianowicie Elderlandzkie Przedsiębiorstwo Robotyki Przemysłowej o nazwie publicznej „Eldprob”. Zajmowało by się ono projektowaniem i wykonastwem robotow przemysłowych na potrzeby, w pierwszym rzedzie, przemyslu zbrojeniowego, grupowalo najlepszych (oczywiście ;-)) specjalistów z dziedziny metalurgii, mechaniki precyzyjnej i programowania robotów (nie tylko przemysłowych). Podlegało by bezpośrednio dyrekcji generalnej ze względu na bardzo dużą wagę takiej jednostki w strategicznych celach przemysłu ciężkiego, a zbrojeniowego w szczególności. Struktura przedsiębiorstwa - analogiczna do wyżej przedstawionych jednostek.

Dodatkowo kazdy z zakładów produkcyjnych przedsiębiorstw z pozostałych jednostek musi zostać uzupełniony o Komorkę Specjalistycznej Obslugi Produkcji, która podlegała by bezpośrednio dyrektorowi technicznemu zakładu. Zajmowałaby się ona sytuacjami kryzysowymi na wypadek przerwania ciągłości produkcji w przypadku awarii robotów produkcyjnych.
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 20 sie 2016, 16:06

Należało by uzupelnić sprawę, o której pisałem w poprzednim poście o informację, że w wypadku szczegónie trudnych sytuacji awaryjnych KSOP z poszczególnych zakładów przedsiębiorstwa produkcyjnego wysyłały by do zakładu dotkniętego awarią swoich przedstawicieli wskazywanych spośród najbardziej doświadczonych specjalistów, którzy w zakładzie "z awarią" tworzyli by Kolegium Specjalistycznej Obslugi Produkcji (skrót b/z), którego zadaniem byłoby możliwie najszybsze zapobieżenie dłuższemu przestojowi w produkcji. Kolegium podlegałoby bezpośrednio naczelnemy dyrektorowi technicznemu grupy zakładów (tj. przedsiębiorstwa).
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 24 sie 2016, 21:29

Czy zakłady będą tworzone w ten sposób, że będzie je można w prosty i szybki sposób zdemontować, przemieścić w inne miejsce i tam na powrót zmontować? Bowiem w razie jakichkolwiek kłopotów z obroną danego miejsca można byłoby takie obiekty przemysłowe uratować przed zniszczeniem bądź zajęciem.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 26 wrz 2016, 20:33

Dawno mnie tu nie było ale to nie znaczy, że porzuciłem plany związane z marchią. Wręcz przeciwnie. Jak tylko okoliczności realu pozwolą, jak najszybciej będę chciał zamknąć sprawę budowy marchii i całego zaplecza gospodarczego. Oznacza to uporządkowanie całości spraw związanych z planowaniem, budową, uruchomieniem przemysłu i tworzeniem jednostek wojskowych marchii. Oznacza to także stworzenie spójnej strategii i założeń taktycznych wojsk znajdujących się na historycznej wyspie Faradon oraz podległych Elderlandowi protektoratach wojskowych.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 27 wrz 2016, 13:07

To bardzo dobre wieści. Gdy tylko Wasza Wysokość zacznie ponownie działać w sprawie obiecuję wspomóc to działanie z całych sił, narysować ostateczne mapy i plany, by wszystko było dopięte na ostatni guzik :)

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 30 wrz 2016, 14:32

Bardzo dziękuję Waszej Ekscelencji za tę deklarację! Przyrzekam, że w przyszlym tygodniu bezwzględnie przygotuję ostateczną wersję do poddania pod ocenę i dyskusję nad ewentualnymi poprawkami. Chyba tylko „trzęsienie ziemi” mogło by mi w tym przeszkodzić. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to proste choćby ze względu, że po długim leżeniu tej sprawy odłogiem, będę musiał sobie sam przypomnieć co tam już zaplanowałem, co należy poprawić (tu najważniejsze wiem;-) ), a co uzupełnić.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 3 paź 2016, 22:03

Pozostaje mi tu jeszcze wrócić do zawieszonego niejako w prózni pytania Jego Ekscelencji Majordoma Koronnego Daniela księcia von Witta:
Daniel von Witt pisze:Czy zakłady będą tworzone w ten sposób, że będzie je można w prosty i szybki sposób zdemontować, przemieścić w inne miejsce i tam na powrót zmontować? Bowiem w razie jakichkolwiek kłopotów z obroną danego miejsca można byłoby takie obiekty przemysłowe uratować przed zniszczeniem bądź zajęciem.

Jest to celne pytanie bo uwzględnienie zawartego w nim problemu daje dodatkową możliwość uniknięcia strat w wyniku nieoczekiwanego, nagłego wtargnięcia wroga na terytorium Elderlandu. Mobilność jako potencjalna cecha przmysłu zbrojeniowego jest tym bardziej skutecznym sposobem, że wykorzystuje niemałe przecież teryetorium naszej prowincji. Warto więc uwzględnić tę możliwość przy planowaniu funkcjonalności fabryk broni i części zamiennych do niej.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 9 paź 2016, 08:44

W jakiej formie będą funkcjonowały zakłady zbrojeniowe? Będzie to w jakiś sposób sformalizowane? Jakaś strona internetowa na ten temat?

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 10 paź 2016, 22:55

Myślę, ze na to przyjdzie czas. Najpierw muszę przedstawić całość planu utworzenia tego przedsięwzięcia do krytycznej oceny. Wbrew mojej pierwszej ocenie zajmie mi to więcej czasu, gdyż nieplanowana przerwa nie wyszła tu tym pracom na dobre.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plac Apelowy”