Pomysł utworzenia marchii do obrony Elderu

Miejsce spotkań żołnierzy i dyskusji o sprawach wojska.
Awatar użytkownika
Wilhelm von Wolff
Lord Majordom
Kontakt:

Re: Pomysł utworzenia marchii do obrony Elderu

Post autor: Wilhelm von Wolff » 27 maja 2016, 08:24

Nie neguję koncepcji obrony dynamicznej, nawet popieram. Tego typu obrona sprawdza się w przypadku gdy występuje znaczna dysproporcja sił pomiędzy atakującym a obrońcą. Połączenie obrony statycznej z dynamiczną może przynieść jak najbardziej pożądane efekty. Wracając do planu organizacji działań obronnych wspomina Pan w zaleceniu 3-cim o grupach rozpoznawczo-dywersyjnych przeznaczonych do utrzymania przedniego skraja obrony. Osobiście uważam ,że tego typu pododdziały lepiej sprawdziłyby się działając na tyłach wroga, gdzie zakłócałyby linie zaopatrzenia i prowadziłyby różne działania dywersyjno-sabotażowe. Wtedy przeciwnik zaangażowałby część sił przeznaczonych do walki w pierwszej linii do osłony swoich "tyłów". Przeprowadzone manewry "Tur" 2016 potwierdzają ,że tego typu grupy mogą dobrze namieszać za linią frontu.

(-)kpr. sir Wilhelm von Wolff

Awatar użytkownika
rogdart
Numer GG: 5739863
Kontakt:

Post autor: rogdart » 27 maja 2016, 23:06

Niemal się już dobrze rozumiemy sir Wilhelmie, Oczywiście, że
Wilhelm von Wolff pisze:...tego typu pododdziały lepiej sprawdziłyby się działając na tyłach wroga, gdzie zakłócałyby linie zaopatrzenia i prowadziłyby różne działania dywersyjno-sabotażowe.
i będą się w ten sposób sprawdzać gdyż mają być jak to się teraz mówi mobilne, czyli po prostu ruchliwe, w ciagłym ruchu w miarę swoich możliwości. Ponieważ wroga po lądowaniu będzie ograniczać dążenie do celu natarcia, a nas nie, nasze grupy dywersyjno-rozpoznawcze mogą się poruszać po calym naszym terytorium w kierunkach od granic lądowych wgłąb naszego kraju - w granicach sensu taktycznego rzecz jasna. Dziękuję za podkreślenie roli obrony dynamicznej jako ważnego składnika naszej przyszłej strategii.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 5 cze 2016, 17:47

WEE

Chciałem zaprosić Wasze Ekscelencje do udziału w powołanej przeze mnie Grupie Inicjatywnej itd... (Monitor E.), ktorej celem głównym jest to co JE Daniel Książe von Witt zawarł w swojej uwadze o podstawach tego przedsięwzięcia, o którym tu mówimy. Sytuacja jest więć taka: został ukazany cel - utworzenie marchii, obudowaliśmy ten cel pewnymi ustaleniami (brakuje chyba jeszcze bardziej uszczegółowionego usytuowania lotnictwa - myśliwce szturmowe), a teraz wracamy do podstaw i zajmujemy się ustalaniem spraw podstawowych.

Musimy stworzyć przemysł ciężki dla potrzeb wojska. Najpierw to co najpotrzebniejsze - surowce, potem zakłady przetwarzające te surowce (ruda, wysokogatunkowy węgiel koksujący, metale półszlachetne do ulepszeń końcowych wyrobów itp.), zakłady półfabrykatów dla przemysłu ciężkiego, biura projektowe, zakłady metalowe produkujące konkretne rodzaje broni, ich struktura, kadra zarządzająca itd.. No, nie będzie lekko ale kto powiedział, że ma być? ;-))
-----------------------------
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Numer GG: 41404078
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 5 cze 2016, 21:14

Wasza Wysokość Porucznik miał świetny pomysł z utworzeniem tej grupy. Mam pewne pomysły, które doszlifuję w najbliższych dniach i zaangażuję się z pewnością w to przedsięwzięcie. Może być Wasza Wysokość pewien. Zachęcam też innych śmiałków do tego samego.

(-) por. mar. Daniel książę von Witt

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 5 cze 2016, 23:22

Serdecznie dziękuję Waszej Ekscelencji Porucznikowi za poparcie mojej inicjatywy! Dopiero po poradzie WE, o której wspomniałem wcześniej, uświadomiłem sobie skalę tego planu, a zacząłem go ogarniać dopiero od niedawna. Ale najważniejsze, że nasze zamiary zaczynają się powoli ale jednak urzeczywistniać. Najpierw dobry plan!
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 9 cze 2016, 11:30

POCZĄTEK planowi utworzenia przemysłu ciężkiego na potrzeby wojska dadzą przedsiębiorstwa i zakłady związane z 1.poszukiwaniem, 2.wydobyciem, 3.transportem i 4.przeróbką surowców potrzebnych do uzyskania końcowych wyrobów oraz 5.dystrybucją wyrobów końcowych. Już na początku widać skalę tego przesięwzięcia. Z pierwszym i ostatnim punktem tego zgrubnego, ogólnego planu wiążą się konieczne ustalenia przedplanowe, wstępne czego ten przemysł będzie potrzebować jako surowców i co uzyskamy jako wyrób końcowy. Wiadomo, że szukamy surowców - jakich? i otrzymamy na końcu procesu produkcji broń - jaką?! Na ostatnie pytanie już sobie odpowiedzieliśmy wcześniej. Widać również, że już sam plan wstępny zawiera ogniwa, które znajdując się w środku i na końcu (punkty 3. i 5.) właściwie muszą uzyskać proiorytet jeszcze przed fazą produkcji Jak to rozwiązać? Zbierając powyższe „do kupy” w małą pigułkę można powiedzieć, że:

I - Surowce to: ...?
2 - Produkt końcowy (broń, bardzo ogólnie pojęta): to z kolei to wszystko, co zostało ujęte we wstępnym planie jakie rodzaje wojsk są potrzebne do obrony stolicy i JAKIEGO SPRZĘTU POTRZEBUJĄ.

Przed planem powinniśmy więc ustalić jakich surowców potrzebujemy do wyprodukowania tego co będzie potrzebne naszemu wojsku.
Natomiast samemu przedsięwzięciu potrzebne jest założenie, że zanim zaczniemy produkować broń, musimy przedtem wyprodukować środki przewozu surowców potrzebnych do jej wyprodukowania i do przewozu samej wyprodukowanej broni.

Plan rysuje się teraz nieco inaczej:
I - Faza wstępna:
1.poszukiwanie
2.wydobycie
3.przeróbka surowców
4.produkcja środków transportu (w tym samym miejscu - geograficznie rzecz biorąc, alokacja może nastąpić po rozwinięciu produkcji właściwej)

II - Faza produkcji właściwej:
1.ustalenie lokalizacji ośrodka (ośrodków) produkcji
2.budowa fabryk pracujących na potrzeby przemysłu zbrojeniowego
3.Zaopatrzenie tych zakładów w kadrę, maszyny, robotników, materialy i surowce do produkcji
4.produkcja właściwa
5.budowa magazynów broni i sprzętu wojskowego
6.utworzenie służby kwatermistrzowskiej
7.dystrybucja

Ten plan to wstępny rzut oka na ogromne zagadnienie, zapewne będzie potrzebował niemało korekt. Widać już, że na samym wstępie się asekuruję, no ale...

A tak w ogóności, powstaje zasadnicze pytanie: czy mamy ten przemysł traktować tak jak to zarysowałem wstępnie z uwzględnieniem szczegółów (tych, które są nam dostępne w ich rozpoznaniu i rozumieniu), czy też mamy do niego podchodzić jak do pewnego zbioru „czarnych skrzynek”?
(-) Roger diuk d'Artois
por. Elderlandzkiej Armii Królewskiej
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 10 cze 2016, 11:43

Jeśli chodzi o surowce potrzebne do produkcji uzbrojenia i wyposażenia, to z pewnością są to wszystkie metale, z których w największych ilościach pójdzie żelazo, aluminium i termit, mangan, srebro, miedź, cynk. Do tego oczywiście ropa naftowa i jej produkty pochodne.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 11 cze 2016, 06:26

Ponawiam pytanie, czarne skrzynki czy wszystko z detalami? Musimy wybrać już teraz! Tylko jeśli wybierzemy kompletne obiekty, to zagrzebiemy się w niekończące się szczególiki. Opcja przeciwna daje nam szanse uzupełniania detalami (i postaciami) tego co ujmiemy w planie.
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 11 cze 2016, 09:14

Najrozsądniej będzie chyba stosować uogólnienia tam gdzie to możliwe.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 11 cze 2016, 21:47

Ja również tak myślę. Czyli "czarne skrzynki" tam gdzie to konieczne. Na początku będzie ich chyba "trochę" ale w miarę rozwoju "białe plamy" będą się zapełniać. I tym humorystycznym przeciwstawieniem "białego" "czarnemu" chyba zakończymy te wstępne ustalenia.
(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 14 cze 2016, 08:00

Rozumiem więc, że teraz należy przystąpić do ustalenia wykazu koniecznych surowców, które będą poszukiwane... właśnie: na terenie całego Królestwa i sprowadzane do marchii, czy tylko na obszarze marchii?

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 13 lip 2016, 22:23

Daniel von Witt pisze:Rozumiem więc, że teraz należy przystąpić do ustalenia wykazu koniecznych surowców, które będą poszukiwane... właśnie: na terenie całego Królestwa i sprowadzane do marchii, czy tylko na obszarze marchii?

Wydaje mi się, że to jest oczywiste i naturalne - dla obrony stolicy działa cały kraj, a więc w grę wchodzi cale terytorium.

(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 20 lip 2016, 19:36

Listę surowców naturalnych koniecznych do produkcji zbrojeniowej i militarnej, infrastruktury, postaram się stworzyć w najbliższych dwóch tygodniach.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 23 sie 2016, 19:55

Zbyt późno zorientowałem się, że moje nadmierne przywiązanie do Starego Elderlandu zupełnie przysłoniło mi fakt zmian geologicznych w rejonie południowo-zachodniego Elderlandu i przyjęcia założeń w oparciu o dawne mapy naszego kraju. Wymaga to nowego podejścia do organizacji obrony terytorium kraju i stolicy. Zmiany będą w mniejszym stopniu dotyczyć sfery materialnej projektu, natomiast będą przede wszystkim obejmować strategię ogólną i założenia taktyczne poszczególnych rodzajów wojsk. Sprawy te przedstawię szerzej po konsultacjach z obywatelami Królestwa dotyczącymi dokładnych ustaleń odnoszących się do kwestii naszego najbliższego politycznego otoczenia. W każdym razie, nie jest to powód aby zwątpić w sens całego przedsięwzięcia. Wydaje się jednak, że nasza sytuacja strategiczna nie uległa znaczącej poprawie. Wręcz przeciwnie - wyłoniły się zupełnie nowe zagrożenia. Wkrótce więc, po wspomnianych konsultacjach, przedstawię projekt niezbędnych korekt.

(-) Roger diuk d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 24 sie 2016, 21:32

Nie szkodzi. Starałem się uwzględnić i pogodzić zmiany geologiczne i ukształtowanie granic z Pańską pierwotną propozycją. Natomiast jeśli mowa o państwie w niedalekiej odległości od naszej stolicy to mogę z całą pewnością powiedzieć, że Królestwo Francji i Nawarry jest państwem nam przyjaznym, aczkolwiek słabo aktywnym.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 24 sie 2016, 22:44

Zdaję sobie z tego sprawę (teraz), że z takim impetem zarysowałem wtedy swoją koncepcję, że trudno było wtedy ją podważać nie wywołując sytuacji bliskiej konfliktu. Jednak lepiej przyznać się do błędu, niż w nim uparcie trwać mimo rzeczywistości, która skrzeczy. Jednak trzeba o tym błędzie cokolwiek wiedzieć. Ja nie zdawałem sobie z niego sprawy i niestety brnąłem. Jednak na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Świadczy o tym wypowiedź JE Porucznika Mar. o przyjaznym nam nastawieniu Królestwa Francji i Nawarry. Jest to okoliczność nam sprzyjająca, chociaż samo to nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. I to wcale nie ze względu na hipotetyczną, nagłą zmianę nastawienia tego państwa. Ale to jest temat na kolejną koncepcję założeń strategicznych, który przedstawię w bardziej całościowej wersji.

(-) Roger diuk d'Artois
por. Elderlandzkiej Armii Królewskiej

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 25 sie 2016, 09:07

Oczywiście, marchia powinna istnieć niezależnie od tego, czy w sąsiedztwie są państwa przyjazne czy wrogie.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 4 paź 2016, 22:37

Oczywiscie i w związku z tym podsumowanie planów będzie miało dwie części glówne: Część gospodarczą - odnoszącą się do podstaw materialnych funkcjonowania marchii i strategiczną - dotyczącą podstaw strategii obronnej w ścislym zwiąku z sytuacją geopolityczną.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 14 paź 2016, 20:46

Może to przyda się do dalszych prac nad budową marchii:

Obrazek

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 14 paź 2016, 21:48

Dziękuję bardzo Waszej Ekscelencji, to faktycznie wystarczy. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, już przy współpracy w końcowym etapie z Jego Ekscelencją baronem von Wolffem plan będzie gotowy do wystawienia go na konstruktywną krytykę.

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 15 paź 2016, 07:41

Plik źródłowy prześlę Wasze Wysokości mailem, co by ułatwić nanoszenie poprawek, a w razie czego służę oczywiście pomocą przy wykończeniu mapy.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 16 paź 2016, 22:24

Jestem zobowiązany, dziękuję. Mam ambicję dotrzymać słowa. A nóż się uda. Żarty na bok - ale tak to wygląda.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 18 paź 2016, 22:43

Mogę już napisac, że w nowej ocenie geostrategicznej wynikającej z nowej sytuacji geologicznej, która ukształtowała się w wyniku tzw. fałdowania faradońskiego clue tej oceny stanowi następujacy passus:
Aktualna sytuacja strategiczna Elderlandu jest wyraźnie korzystniejsza niż w okresie poprzedzającym tzw. fałdowanie faradońskie. Wyspa Faradon narażona była na ataki z wielu stron, w szczególności na szybkie ataki zmasowanych sił dostarczanych drogą morską niemal w bezpośrednie sąsiedztwo Elderu.

Mam na myśli ataki na kierunkach Pn-Z na Pd-W (z północno-zachodniego na południowo-wschodni) i odwrotny z przeciwległego brzegu tj. z Pd-W na Pn-Z (z południowo-wschodniego na pónocno-zachodni). Dodatkowo, całe zachodnie wybrzeże ponizej Elderu było w sytuacji niewiele lepszej. Jeśli dodać do tego długie linie wybrzeży wschodniego i zachodniego powyżej Elderu do szerokości Pn 20 stopni, to uwarunkowania geostrategiczne wokół stolicy były wtedy więcej niż trudne.
Dalszym wnioskiem zawartym w tej ocenie jest zdanie:
Zmieniło się to zasadniczo po wystąpieniu i ukształtowaniu się nowej sutuacji geologicznej po wspomnianym kataklizmie zwanym fałdowaniem faradońskim. W jego wyniku Stary Faradon połączył się z nowymi ziemiami odsuwającymi większość wspomnianych wcześniej zagrożeń.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 21 paź 2016, 23:04

Muszę uprzedzić, że jest to zaledwie część materiału, który jest w opracowywaniu do przedstawienia do oceny i dyskusji waszych Ekscelencji. Gdyby przedstawić całość, to po pierwsze oczekiwanie na materiał do analaizy i dyskusji trwało by znacznie dlużej. Poza tym nie sadzę aby ktokolwiek zniósł bez jakiejkolwiek niechęci tak dużą dawkę tekstu. Rozpoczynam więc od oceny sytuacji geopolitycznej Elderlandu w optyce obrony stolicy przed niespodziewaną agresją z zewnątrz. Krytyka mile widziana. Konstruktywna :-)

Sytuacja geostrategiczna Elderlandu (I)
z punktu odniesienia jakim jest stolica państwa

Aktualna sytuacja strategiczna Elderlandu jest wyraźnie korzystniejsza niż w okresie poprzedzającym tzw. fałdowanie faradońskie. Wyspa Faradon narażona była na ataki z wielu stron, w szczególności na szybkie ataki zmasowanych sił dostarczanych drogą morską niemal w bezpośrednie sąsiedztwo Elderu. Mam na myśli ataki na kierunkach Pn-Z na Pd-W (z północno-zachodniego na południowo-wschodni) i odwrotny z przeciwległego brzegu tj. z Pd-W na Pn-Z (z południowo-wschodniego na pónocno-zachodni). Dodatkowo, całe zachodnie wybrzeże ponizej Elderu było w sytuacji niewiele lepszej. Jeśli dodać do tego długie linie wybrzeży wschodniego i zachodniego powyżej Elderu do szerokości Pn 20 stopni, to uwarunkowania geostrategiczne wokół stolicy były wtedy więcej niż trudne.

Zmieniło się to zasadniczo po wystąpieniu i ukształtowaniu się nowej sutuacji geologicznej po wspomnianym kataklizmie zwanym fałdowaniem faradońskim. W jego wyniku Stary Faradon połączył się z nowymi ziemiami odsuwając większość wspomnianych wcześniej zagrożeń.

Ponieważ obrona stolicy jest w powyższych warunkach łatwiejsza niż we wspomnianych na początku jednak nigdy nie można do końca przewidzieć jakie manewry wykona wróg aby dopiąć swego. Mimo tego poprzednio przewidywany rozmiar obszaru marchii wydaje się za duży i ma kształt nie odpowiadający na wyzwania nowej sytuacji. W związku z tym oraz faktem, że nadejścia ewentualnego zagrożenia można się spodziewać właściwie, choć z różnzym prawdopodobieństwem, z każdej strony postuluję zmianę kształtu granic marchii na odpowiadający kształtowi Bastionu. Jego zmienny promień (bo nie jest to przecież idealny okrąg) proponuję ustalić w stosunku 2:1 w odniesieniu do Bastionu. Umożliwia, a właściwie wymusza to także rezygnację z użycia wojsk kolejowych z ciężkim sprzętem na pokładzie. (1.1)

Nowy kształt Marchii ustala tym samym nowy i chyba efektywniejszy obszar obrony pozycyjnej, w którym wyraźnie wyróżniony jest pas obrony przedpola, linia graniczna obrony (przedni skraj obrony) oraz główny pas obrony, wewnątrz którego może rozegrać się decydująca walka o stolicę. Chciałbym tu podkreslić, ze obszar marchii nie musi być duży, gdyż marchia leży wewnątrz naszego terytorium. A w nim mamy przecież pełną swobodę ruchów. Z kolei a propos tej swobody, to założenia obrony mobilnej pozostają w dalszym ciągu bez zmian, natomiast kwestia ich uszczegółowienia będzie wymagała dodatkowych prac uzależnionych od konkretnych ustaleń dotyczących baz wypadowych. Temat ten będzie opracowany w odrębnych akapitach. (1.2)

Pojawiły się za to inne ale o znacznie mniejszym znaczeniu. Jednym z zagrożeń mniejszego stopnia jest bliskie sąsiedztwo z Mikrosławią oddzieloną od poludniowo- zachodniego wybrzeża Elderlandu stosunkowo wąską cieśniną. Oczywiście nie spodziewamy się żadnej agresji ze strony tego państwa. Nie pamiętamy żadnych agresywnych działań czy nawet słownego wyrażania wrogości na arenie międzypańst­wowej wobec kogokolwiek ze strony tego państwa. Jednak chodzi o sytuację, gdy kraj ten zostaje napadnięty przez bezwzględnego agresora i okupowany staje się bazą dla niego do niebezpiecznych wypadów w stronę pobliskiego terytorium Elderlandu.

Głównym środkiem zaradczym przeciw wykorzystaniu takiego sprzyjającego agresorowi sąsiedztwa mogłoby być stworzenie stałych baz wojskowych w odpowiedniej odległości od brzegu. Pomocne bylyby także inne jednostki wojskowe położone w głębi kraju wyznaczone do reakcji na wypadek agresji od strony Mikrosławii.

Podobna, chociaż jakościowo groźniejsza, wydaje się sytuacja stworzona przez hipotetycznego agresora na terytorium Francji i Nawarry. Tu mamy do czynienia z ewentualnym wrogiem usytuowanym na terytorium naszego północno-zachodniego sąsia­da. Sytuacja jest o tyle skomplikowana co i korzystna, że z Królewską Prowincją Luskanii rozdzielając częściowo granicę z Francją i Nawarrą znajdujemy Gorandię, a ściślej biorąc Wojskowy Protektorat Gorandii, który stanowiąc terytorium zależne od Królestwa Elderlandu będące de facto obszarem zmilitaryzowanym, podleglym Elderlandzkiej Armii Królewskiej stanowi pierwszą, i do tego bardzo silną zaporę przed nagłym wtargnięciem wroga w głąb interioru Luskanii i marszem na Elder. Jeśli dodać do tego przeciwdziałanie ze strony wojsk marchii, sukces obrony stolicy jest niemal pewny.

Jakby tego jeszcze było mało wróg musiałby się liczyć z reakcją na swoich tyłach, gdyż działając z terytorium okupowanej Francji i Nawarry musiałby się liczyć z reakcją wojska Królewskiego Protektoratu Tanequetilu, który posiadając status zależności od Królestwa Elderlandu, a wzmocniony kontyngentami EAK mógłby związać agresora z przeciwnej strony umożliwiając głównym siłom interwencyjnym Elderlandzkiej Armii Królewskiej zmasowany atak na sily wroga prowadzący do jego zniszczenia.

Nie wspomniałem tu jeszcze o konieczności pewnych zabiegów dyplomatycznych koniecznych z punktu widzenia tak prawa międzynarodowego, jak i zwyklego poszanowania terytoriów niepodleglych państw, tj. zabiegow zmierzających do zawarcia umów międzynarodowych dotyczących wzajemnego wspierania się w sytuacji zagrożenia zewnętrznego. Myślę tu przede wszystkim o państwie Francji i Nawarry, a równiez o Mikrosławii. Chodzi tu o takie uklady, które gwarantują wzajemną pomoc w wypadku inwazji, jak i np. korzystanie z pasa terytorialnych wód przybrzeżnych. Myślę, że zawarcie dobrego porozumienia należy tu zostawic naszym dyplomatom. (2)

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 23 paź 2016, 17:53

Do wprowadzonego wczoraj tekstu wstawiłem dzisiaj dwa akapity uwzględniające inne aspekty obrony, a w szczególności konieczność działań dyplomatycznych mających zapewnić nam względną swobodę dzialania w krytycznej sytuacji. Oznaczylem je na końcu symbolami (1.1), (1.2) i (2). Myślałem już o tym dużo wcześniej ale pominąłem je przez nieuwagę w chwili wczorajszego pisania powyższego postu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plac Apelowy”