Pomysł utworzenia marchii do obrony Elderu

Miejsce spotkań żołnierzy i dyskusji o sprawach wojska.
Awatar użytkownika
rogdart
Numer GG: 5739863
Kontakt:

Pomysł utworzenia marchii do obrony Elderu

Post autor: rogdart » 1 kwie 2016, 21:34

Zachęcony przez najważniejsze aktualnie i potencjalnie osoby w Królestwie poddaję pod ich rozwagę propozycję (to jeszcze nie plan lecz wstęp do projektu) utworzenia marchii do obrony stolicy kraju. Po zastanowieniu uznałem, ze najodpowiedniejszym kształtem terytorium marchii będzie kształt elipsoidalny zbliżony do koła z wszystkimi niezbędnymi nieregularnościami wynikającymi z sytuacji ukształtowania terenowego w zasięgu i najbliższego sąsiedztwa granic tej jednostki. Pod ocenę uczestników tej dyskusji chciałbym przedłożyć wstępna propozycję struktury rodzajów wojsk, a przede wszystkim służb tych rodzajów.

Z pewnością najważniejszym jej elementem będzie piechota i będzie ona stanowić większą część sił zakwalifikowanych do przydziału jako podstawowy rodzaj wojsk marchii. Spośród niej oprócz podstawowej służby tj. strzelców tzn. tych żołnierzy, którzy będą w ramach obowiązków wykonywać podstawowe zadania piechoty w natarciu i (przede wszystkim) obronie, należy z pewnością wziąć pod uwagę rozbudowane sekcje bądź służby jak: ciężkich karabinów maszynowych, moździerzy, minerów i innych. Do zadań związanych z obroną stolicy powinniśmy również wyznaczyć służbę wyodrębniona z lotnictwa w postaci sekcji pełniących stałe dyżury w oczekiwaniu na rozkaz wsparcia działań obronnych. "Stałych dyżurów" to wcale nie znaczy, ze byłyby to ciągle te same jednostki. Oznaczałoby to rotacyjne przydzielanie służby określonym grupom, pododdziałom lotnictwa szturmowego i myśliwskiego ze szczególnym uwzględnieniem myśliwców bombardujących.

Podobnie należałoby postąpić w marynarce wojennej, jako że stolica jest na osi Pn/Pd narażona na inwazję morską od południa (zatoka wrzynająca się dość głęboko w ląd) oraz na osi Pn-Z/Pd-W ze względu na porównywalną odległość brzegu morskiego od stolicy. W tym przypadku również należałoby zorganizować coś w rodzaju rotacyjnego patrolowania nabrzeży przez wyznaczone do pełnienia dyżurów jednostki marynarki wojennej.
Wilhelm von Wolff pisze: Dlatego jestem za tym aby w niektórych newralgicznych miejscach zbudować pas umocnień nabrzeżnych ( wiem to są pewne koszty).
Cytat ten pochodzi z wątku Królestwo Elderlandu ‹ Administracja Centralna ‹ Elderlandzka Armia Królewska ‹ Taktyka działań wojsk lądowych i jest, jak tu widać, autorstwa Pana Wilhelma von Wolffa. To również jest pomysł, który należy wziąć pod uwagę.

Pod uwagę należałoby też wziąć wybudowanie systemu bunkrów rozmieszczonych nieregularnie w pasie przygranicznym marchii. Bunkry mogłyby być grupami połączone ze sobą podziemnymi korytarzami. Nie można w żadnym razie zapomnieć o systemach zdalnego rozpoznania i zwiadu osobowego. Problemów będzie na pewno bardzo dużo ale po to tu jesteśmy aby stopniowo wprowadzać plany w życie.

Pozostaje jeszcze kwestia dowodzenia i tu pole do dyskusji jest całkowicie otwarte.

Zmodyfukowane dn. 2 kwietnia 2016, 18:30

-----------------------------
(-) Roger markiz d'Artois
por. Elderlandzkiej Armii Królewskiej

Lord Strażnik Koronny[/size]

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Numer GG: 41404078
Kontakt:

Re: Pomysł utworzenia marchii do obrony Elderu

Post autor: Daniel von Witt » 22 kwie 2016, 22:41

rogdart pisze:Zachęcony przez najważniejsze aktualnie i potencjalnie osoby w Królestwie poddaję pod ich rozwagę propozycję (to jeszcze nie plan lecz wstęp do projektu) utworzenia marchii do obrony stolicy kraju.
Pomysł ten jest znakomity i nie widzę żadnych przeciwwskazań w jego realizacji. Jeśli Wasza Wysokość porucznik jest gotowy do podjęcia stosownych kroków w celu utworzenia marchii to można zaczynać od zaraz. Zaznaczę, że jednostki terytorialne tego rodzaju można tworzyć na terenie Luskanii zgodnie z jej statutem.
rogdart pisze:Z pewnością najważniejszym jej elementem będzie piechota i będzie ona stanowić większą część sił zakwalifikowanych do przydziału jako podstawowy rodzaj wojsk marchii. Spośród niej oprócz podstawowej służby tj. strzelców tzn. tych żołnierzy, którzy będą w ramach obowiązków wykonywać podstawowe zadania piechoty w natarciu i (przede wszystkim) obronie, należy z pewnością wziąć pod uwagę rozbudowane sekcje bądź służby jak: ciężkich karabinów maszynowych, moździerzy, minerów i innych. Do zadań związanych z obroną stolicy powinniśmy również wyznaczyć służbę wyodrębniona z lotnictwa w postaci sekcji pełniących stałe dyżury w oczekiwaniu na rozkaz wsparcia działań obronnych. "Stałych dyżurów" to wcale nie znaczy, ze byłyby to ciągle te same jednostki. Oznaczałoby to rotacyjne przydzielanie służby określonym grupom, pododdziałom lotnictwa szturmowego i myśliwskiego ze szczególnym uwzględnieniem myśliwców bombardujących.
Powyższe oznacza, że na terenie marchii planował będzie porucznik stworzenie baz wojskowych dla sił lądowych i lotnictwa? Czy będą to bazy położone bezpośrednio w stolicy czy w niedalekiej od niej odległości? I jak duża ma być marchia?
rogdart pisze:Podobnie należałoby postąpić w marynarce wojennej, jako że stolica jest na osi Pn/Pd narażona na inwazję morską od południa (zatoka wrzynająca się dość głęboko w ląd) oraz na osi Pn-Z/Pd-W ze względu na porównywalną odległość brzegu morskiego od stolicy. W tym przypadku również należałoby zorganizować coś w rodzaju rotacyjnego patrolowania nabrzeży przez wyznaczone do pełnienia dyżurów jednostki marynarki wojennej.
Jakie siły morskie będą zdaniem Waszej Wysokości porucznika potrzebne do zorganizowania należytej obrony wybrzeża?
rogdart pisze:Cytat ten pochodzi z wątku Królestwo Elderlandu ‹ Administracja Centralna ‹ Elderlandzka Armia Królewska ‹ Taktyka działań wojsk lądowych i jest, jak tu widać, autorstwa Pana Wilhelma von Wolffa. To również jest pomysł, który należy wziąć pod uwagę.

Pod uwagę należałoby też wziąć wybudowanie systemu bunkrów rozmieszczonych nieregularnie w pasie przygranicznym marchii. Bunkry mogłyby być grupami połączone ze sobą podziemnymi korytarzami. Nie można w żadnym razie zapomnieć o systemach zdalnego rozpoznania i zwiadu osobowego. Problemów będzie na pewno bardzo dużo ale po to tu jesteśmy aby stopniowo wprowadzać plany w życie.
Czy mógłby Wasza Wysokość nakreślić linie tych umocnień na mapie Luskanii/marchii?
rogdart pisze:Pozostaje jeszcze kwestia dowodzenia i tu pole do dyskusji jest całkowicie otwarte.
Moim zdaniem dowodzenie powinno pozostać przy dowódcy okręgu Luskania, czyli Waszej Wysokości.

(-) por. mar. Daniel diuk von Witt
Majordom Koronny

Awatar użytkownika
Wilhelm von Wolff
Lord Majordom
Kontakt:

Post autor: Wilhelm von Wolff » 23 kwie 2016, 07:41

Jako żołnierz EAK również wyrażę swoje zdanie otóż:

Sam pomysł z mojego punktu widzenia jest jak najbardziej trafny i dobry. Stolica
(zawsze to podkreślam) to serce całego państwa dlatego jej obrona stanowi kluczowy element strategii obrony Królestwa. Do tej pory w ramach OTK skupiliśmy się (jako armia) na tworzeniu struktur organizacyjnych jednostek polowych. Stworzenie takiej marchii zapewni nam ochronę przed agresorem zewnętrznym i odparcie ofensywy która może być prowadzona na stolicę ze względu na znaczenie strategiczne, propagandowe i psychiczne. Upadek stolicy może zachwiać fundamentami Królestwa dlatego podkreślam ,że musimy stawiać na obronę w ramach której będziemy prowadzić szkolenie, manewry i budować fortyfikację . Z mojej strony popieram Pańską inicjatywę (projekt).
(-)Wilhelm hrabia von Wolff

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 23 kwie 2016, 07:50

Wasza Wysokość Poruczniku,
Starszy Szeregowy,

Elderlandzka Armia Królewska dostosuje się do wytycznych i planów, jakie uzgodnicie w tej sprawie. Proszę rozpocząć stosowne prace. Gdy będzie potrzebna moja pomoc to oczywiście jej udzielę.

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 24 kwie 2016, 23:57

Daniel von Witt pisze:Wasza Wysokość Poruczniku,
Elderlandzka Armia Królewska dostosuje się do wytycznych i planów, jakie uzgodnicie w tej sprawie. Proszę rozpocząć stosowne prace. Gdy będzie potrzebna moja pomoc to oczywiście jej udzielę.

Majordom Koronny
Dziękuję za poparcie pomysłu i cenne wskazówki. Pytania, ktore Wasza Ekscelencja postawil także są bardzo wartościowe. Naprowadzają na tak ważne tematy jak planowanie i (roz)budowa obiektów dla planowych sił stalych marchii oraz odpowiedniego zaplecza dla wspomagających, jak wspomniane przeze mnie wcześniej lotnictwo czy marynarka wojenna. Bardziej systematycznej odpowiedzi na głosy tak WE, jak i Pana Wilhelma von Wolffa udzielę w najblizszym czasie. Oczywiście w pracach przygotowawczych, wszechstronnym planowaniu itp. niezbedna będzie pomoc st.szer von Wolffa jako żołnierza studiującego tę tematykę.
------------------------------------------
(-) por. Roger d'Artois
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 25 kwie 2016, 20:31

Wasze Ekscelencje

Na razie nie odnoszę się do wnikliwych uwag JE Majordoma Koronnego oraz fachowych wypowiedzi Pana Wilhelma von Wolffa. Zacznę więc od początku.

Uściślając samo położenie marchii należy oczywiście wziąć pod uwagę warunki geograficzne, od których zależy możliwość inwazji wroga zewnętrznego. Poczatko myślałem, że obejmowała by ona obszar w kształcie nieregularnego pasa łączącego oba przeciwlegle fragmenty wybrzeża znajdujące się mniej wiecej na kierunkach południowy wschód oraz północny zachód w stosunku do stolicy. W środku pasa wyodrębniony byłby obszar w przybliżeniu koliście, względnie owalnie osłaniający Elder. Obszar ten służyłby skoncentrowaniu obrony na obszarze ściśle otaczającym stolicę w przypadku niepowodzeń w działaniach obronnyoch na wysuniętych rubieżach marchii.

Alternatywnie marchią byłby obszar ograniczony do obszaru otaczającego Elder o zasięgu mniej więcej 1/3 odległosci od obu wybrzeży. Gdyby oczywiście uznać, ze pierwszy wariant jest zbyt kosztowny. Ważną sprawą dotyczacą tej koncepcji jest faza planowania. Należy tu wziąć przede wszystkim pod uwagę alokację (rozmieszczenie, przydzielenie) sił ludzkich, środków prowadzenia walki oraz elementów kwatermistrzowskich w zakresie zaopatrzenia i obsługi wojsk w środki bytowe.

Planowanie inicjujące:
1. Ustalenie obszaru marchii.
2. Dobór etatowych, potrzebnych do wypełnienia misji rodzajów sił zbrojnych oraz potrzebnych służb i specjalności, i ustalenie ich liczebności.
3. Ustalenie tych rodzajów, które mogłyby być użyte w interwencyjnych misjach wsparcia obrony stolicy. Chodzi o kosztowne w utrzymaniu na stałe rodzaje takie jak np. lotnictwo bojowe.
4. Ustalenie w zależności od (2.) miejsca oraz ilości zaopatrzenia magazynów kwatermistrzostwa (uwzględniając także MPS tj. materiały pędne i smary).
5. Ustalenie ilości oraz alokacji magazynów uzbrojenia wojsk marchii.
6. Ustalenie roli, strategii oraz powiązania OTK z regularną armią marchii.

Podając ten plan wyszedłem z założenia, że ponieważ musimy zacząc planować od podstaw, powinniśmy zacząć od dobrego planu początkowego, inicjującego sprawy podstawowe. Będę wdzięczny za wkład w krytykę, korektę i uzupełnienia tego planu.
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 26 kwie 2016, 09:28

rogdart pisze:Uściślając samo położenie marchii należy oczywiście wziąć pod uwagę warunki geograficzne, od których zależy możliwość inwazji wroga zewnętrznego. Poczatko myślałem, że obejmowała by ona obszar w kształcie nieregularnego pasa łączącego oba przeciwlegle fragmenty wybrzeża znajdujące się mniej wiecej na kierunkach południowy wschód oraz północny zachód w stosunku do stolicy. W środku pasa wyodrębniony byłby obszar w przybliżeniu koliście, względnie owalnie osłaniający Elder. Obszar ten służyłby skoncentrowaniu obrony na obszarze ściśle otaczającym stolicę w przypadku niepowodzeń w działaniach obronnyoch na wysuniętych rubieżach marchii.
Przygotuję odpowiednią mapę wsłuchując się w słowa Porucznika. Ponadto chcę zapytać, czy infrastruktura obronna w pasie wewnętrznym wokół miasta będzie jakoś rzucać się w oczy mieszkańcom stolicy? Mam nadzieję, że system obrony zostanie tak skonstruowany, by nie wyglądał jak okopane miasto w czasie pokoju :)
rogdart pisze:Alternatywnie marchią byłby obszar ograniczony do obszaru otaczającego Elder o zasięgu mniej więcej 1/3 odległosci od obu wybrzeży. Gdyby oczywiście uznać, ze pierwszy wariant jest zbyt kosztowny. Ważną sprawą dotyczacą tej koncepcji jest faza planowania. Należy tu wziąć przede wszystkim pod uwagę alokację (rozmieszczenie, przydzielenie) sił ludzkich, środków prowadzenia walki oraz elementów kwatermistrzowskich w zakresie zaopatrzenia i obsługi wojsk w środki bytowe.
Myślę, że pierwszy wariant jest lepszy od tego. Do marchii włączyłbym nie tylko obszar nadmorski, ale również wody terytorialne w pasie wybrzeża marchii. Uważam, że obrona powinna być kompleksowa i obejmować kilka przestrzeni obronnych wokół miasta.

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 26 kwie 2016, 20:45

Daniel von Witt pisze:Przygotuję odpowiednią mapę wsłuchując się w słowa Porucznika. Ponadto chcę zapytać, czy infrastruktura obronna w pasie wewnętrznym wokół miasta będzie jakoś rzucać się w oczy mieszkańcom stolicy? Mam nadzieję, że system obrony zostanie tak skonstruowany, by nie wyglądał jak okopane miasto w czasie pokoju :)
Dziękuję serdecznie za tak cenną pomoc, gdyż od zawsze brakowało mi czasu na systematyczną naukę obslugi programów graficznych. W dość już odległej przeszłości spotkałem się już z programem kartograficznym napisanym przez (sic!) autora dekompilatora Javy czyli plików .class ale nie był on mi potrzebny i potraktowałem to jako ciekawostkę. Co tyczy umocnień obronnych, to pomyślałem je (o czym niestety nie napisałem) jako system bunkrów wbudowanych w większej części objętości w grunt i połączonych ze sobą grupami przez system krytych transzei.
Daniel von Witt pisze:Myślę, że pierwszy wariant jest lepszy od tego. Do marchii włączyłbym nie tylko obszar nadmorski, ale również wody terytorialne w pasie wybrzeża marchii. Uważam, że obrona powinna być kompleksowa i obejmować kilka przestrzeni obronnych wokół miasta.

To dobrze, że znajdą się na to pieniądze! Właśnie ze względu na cięcie kosztów zaproponowałem zastosowanie rotacyjnych, interwencyjnych zespołów okrętów w razie uzyskania sygnałów o aktywności przybrzeżnej obcych sił morskich od zwiadu morskiego sił specjalnych naszej marynarki wojennej, o czym nie napisałem wprost, aby nie zagęszczać planu wstępnego. To jest pomyślna zmiana planu wstępnego.
Daniel von Witt pisze:Czy mógłby Wasza Wysokość nakreślić linie tych umocnień na mapie Luskanii/marchii?
Postaram się to zrobić. Na pewno będzie to wyglądać dość komicznie - odręczne granice marchii, umocnień itp. - ale czego się nie robi dla Ojczyzny ;-))

--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
Wilhelm von Wolff
Lord Majordom
Kontakt:

Post autor: Wilhelm von Wolff » 2 maja 2016, 12:04

Witam,

przez ostatnie dni pracowałem nad koncepcją (projektem) systemu obrony naszej stolicy. Owocem tych prac jest poniższa ,,praca" składająca się z :
- opisu i sugestii na temat prowadzenia działań defensywnych
- rodzaju wojsk jakie powinniśmy zastosować
- rodzaju i funkcji fortyfikacji i umocnień
- wniosku końcowego

1. System obrony.
Właśnie w naszym przypadku powinniśmy stawiać na obronę pozycyjną gdzie głównym czynnikiem będzie opór i dążenie do utrzymania zajmowanego pasa obrony w oparciu o różnego rodzaju fortyfikacje, umocnienia i zapory inżynieryjne.
W tego rodzaju obronie wyróżniamy:
- walkę przed liniami obrony (na przedpolach)
- walkę o utrzymanie przedniego skraja obrony
- walkę w głębi pasa obrony

Walka na przedpolach będzie charakteryzowała się oddziaływaniem na przeciwnika za pomocą różnego rodzaju środków ogniowych (artylerii, lotnictwa, wojsk rakietowych, śmigłowców bojowych).
Celem tych działań będzie:
- dezorganizacja i osłabnie wojsk przeciwnika
- rozpoznanie tych wojsk oraz planowanego kierunku natarcia
- opóźnienie wojsk przeciwnika
- wymuszenie na przeciwniku określonych działań

Utrzymanie przedniego skraja obrony jest jednym z najważniejszych fragmentów obrony. Bardzo często właśnie tutaj dochodzi do rozstrzygającego starcia.
Celem walki w tym rejonie będzie:
- utrzymanie pasa obrony i zatrzymanie przeciwnika nie dopuszczając do przełamania linii obrony
- zadanie mu strat które spowodują ,że przeciwnik będzie zmuszony do odwrotu
Bardzo ważną rolę odgrywają tu fortyfikacje i wszelkiego rodzaju umocnienia polowe które dodatkowo powinny kooperować z koncentracją ognia. Połączanie to będzie stanowiło główny czynnik determinujący odparcie ataku.

Zwracam również uwagę na możliwość desantów powietrznych w głębi pasa obrony. Te działania mają na celu rozproszenie sił broniących i tym samym osłabienie pierwszej linii obrony poprzez skierowanie tych sił do walki z grupami desantowymi. Aby móc sprawnie likwidować takie grupy mylę ,że należy wykorzystać wojska OT które byłyby odpowiednie do tego typu zadań.

Walka w głębi pasa obrony to najtrudniejszy etap walki. Celem działań broniącego jest ostateczne powstrzymanie natarcia przeciwnika przed (w naszym przypadku) drugą linią obrony. Gdyż zakładam ,że wokół Elderu należałoby postawić (zbudować) dwie linie obrony z których pierwsza byłaby najmocniej ufortyfikowana. Na tym etapie walki zadaje się przeciwnikowi straty wszystkim co jest pod ręką. Niebagatelną rolę odgrywają tutaj umiejętności dowódcy jak i wykorzystanie wojsk pancernych. Szybki, nagły, skryty atak może poważnie zaszkodzić przeciwnikowi.

Wnioski:
System fortyfikacji odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu systemu obrony. Dlatego w ramach Marchii w konkretniej obrony Elderu powinniśmy inwestować w budowę bunkrów, zapór inżynieryjnych, zasieków, okopów, rowów przeciwczołgowych, gniazd ckm. Ale tak jak wspomniał JE Majordom Koronny nie chcemy aby w czasie pokoju miasto wyglądało jak okopana twierdza, dlatego proponuje następujące rozwiązanie:
- umieścimy część fortyfikacji pod ziemią w przypadku bunkrów z ziemi mogą wystawać tylko wieżę
- znaczna część fortyfikacji będzie budowana już w czasie wojny w okresie zagrożenia stolicy przez wojska przeciwnika. Wtedy to wojsko przystąpi do budowy.
- sama linia obrony nie musi się znajdować zaraz za murami miasta ale w pewnej odległości od niego

Co do wojsk uczestniczących w obronie to jak najbardziej potrzebujemy wojsk pancernych, wojsk OT, artylerii ,wojsk zmechanizowanych oraz lotnictwa. Ale siły te nie muszą stacjonować w miecie. Po prostu w razie zagrożenia zostaną przemieszczone w rejon stolicy.

(-) st.szer. sir Wilhelm von Wolff

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 3 maja 2016, 17:42

rogdart pisze:Postaram się to zrobić. Na pewno będzie to wyglądać dość komicznie - odręczne granice marchii, umocnień itp. - ale czego się nie robi dla Ojczyzny ;-))
Projekty mapek do mnie dotarły. Zrobię z nich należyty użytek jeszcze dzisiaj i odeślę w tym wątku.

(-) por. mar. Daniel książę von Witt
Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 4 maja 2016, 22:11

Daniel von Witt pisze: Projekty mapek do mnie dotarły. Zrobię z nich należyty użytek jeszcze dzisiaj i odeślę w tym wątku.

Majordom Koronny
Dziękuję za pomoc mimo nawalu pracy WE.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 4 maja 2016, 23:05

Wilhelm von Wolff pisze: ... przez ostatnie dni pracowałem nad koncepcją (projektem) systemu obrony naszej stolicy. Owocem tych prac jest poniższa ,,praca" (...)
No nie... ;-) ja tu nie używałbym raczej cudzysłowu!

Bardzo porządna wstępna analiza czekających nas zadań przygotowawczych. Będziemy musieli się zastanowić na „przetłumaczenlie” jej na zwięzłą formę planu tj. nazw rodzajów wojska, formacji, slużb itp., zaopatrzenia w broń, amunicję itp. - oraz bytowego tj. indywidualnego wyposażenia żołnierza - i przypadajacych na to wszystko liczb.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 8 maja 2016, 22:50

Chciałbym przedstawić wstępne szacunkowe ale juz bardziej systematyczne określenie rodzajów wojsk potrzebnych do funkcjonowania marchii.
rogdart pisze: Piechota - podstawowy rodzaj wojsk marchii
strzelcy (indywidualna broń strzelca karabinek automatyczny z nasadką granatnikową + wyposaż. dod.)
(amunicja: 4 magazynki po 30 nab. + 1 mag. 10 nab. sygn.)
sekcje KM (karabiny maszynowe + wyposaż. dod.)
sekcje CKM (ciężkie karabiny maszynowe + wyposaż. dod.)
sekcje strzelców wyborowych (karabin snjperski + wyposaż. dod.)

sekcje granatników ()
pluton zwiadu bliskiego (działanie na przedpolu granic kordonu wewn. marchii wokół Elderu, wpyposażenie: standard + specjal)
pluton zwiadu dalekiego (działanie na przedpolu granic lądowych marchii oraz patrole na wysuniętych, wybranych losowo szlakach wgłąb Elderlandu, wyposażenie: standard + )
sekcje moździerzy piechoty (działon moździerza - podstawowa jednostka organizacyjna: moździerz + obsługa - dwa działony na pluton piechoty))
artyleria
Artyleria nadbrzeżna ( działa lub pociski odrzutowe (rakietowe); przeznaczenie: obrona ważnych odcinków wybrzeża morskiego - nadbrzeżne pasy marchii - pn-z i pd-w)
Artyleria przeciwlotnicza (W warunkach Elderlandu, w obronie stolicy najbardziej uniwersalna - oprócz celów powietrznych może być również użyta do zwalczania opancerzonych celów naziemnych oraz celów nawodnych.)

Wojska inżynieryjno-saperskie ()
wojska saperskie,
wojska kolejowe,
pododdziały kolei pancernych (patrolowanie granic lądowych marchii w począwszy od rozpoczęcia INWAZJI wyspy)
1 i 2 Dywizjon Pociągów Pancernych
działa kolejowe
inżynieryjno-drogowe

wojska saperskie
sekcje minerów
sekcje pirotechników
patrole minerów i pirotechników
1. Proszę o tzw. konstsruktykwną krytykę i uzupelnienie/poprawianie tego wstępnego oszacowania.
2. Zostają do systematycznego wyznaczenia sił potrzebnych do ochrony stolicy: Wojska pancerne, lotnictwo oraz marynarka wojenna. Ponadto należy zaplanować rozmieszczenie fortyfikacji i umocnień na wysuniętych liniach obrony.

--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 10 maja 2016, 17:12

Na podstawie mapki, którą otrzymałem udało mi się wykonać coś takiego:

Obrazek

Dodam od siebie, że obszar marchii rozszerzyłem na całe okoliczne wybrzeże i o obszary graniczne z Gorandią i Francją.

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 10 maja 2016, 22:05

Daniel von Witt pisze:Na podstawie mapki (...):
(mapka - patrz wyżej)
Dodam od siebie, że obszar marchii rozszerzyłem na całe okoliczne wybrzeże i o obszary graniczne z Gorandią i Francją.
Majordom Koronny
Z całym szacunkiem Wasza Ekscelencjo,

ale to rozbija całą moją koncepcję w drobny pył. Ale nie o to chodzi, nie to jest tu najważniejsze, najważniejsze są względy strategiczne. Im większy obszar marchii, tym większe zaangażowanie osobowe jest wymagane do obsadzenia (i sprzętowe też!), proporcjonalnie do wielkosci terenu. To unieruchamia całe nasze siły (tym większe, im większy obszar mamy do takiej statycznej obrony) zmuszając je niejako do coraz bardziej desperackiej defensywy. Po drugie, przecież działamy na wlasnym terenie, możemy tu robić co w danym momencie jest potrzebne, a nie stać i bronić pozycji, więc najważniejsza będzie koncentracja na obszarze strategicznie najważniejszych celów (niezbyt odległych granic, a szczególnie bastionu wewnętrznego ogniskującego się wokół stolicy) w połączeniu z mobilnością pomocniczych sił armijnych angażowanych w różnych punktach, które takiej interwencji będą wymagały. To są według mnnie najbardziej optymalne warunki działania. Statyczna pozycja wyjściowa dużych osobowych i sprzętowych sił wojska od razu wymusza na nas konieczność trwania i mozolnego przełamywania pozycji wroga. Po to m. in. zaprojektowałem jeden z rejonow operacyjnych grupy okrętów operacyjnych marynarki wojennej w rejonie zatoki na południe od Elderu, drugi - na pn- z wzdłuż wybrzeża. Podobnie miałoby być z zaangażowaniem lotnictwa, o czym również wspominam w pierwszym poście otwierającym ten wątek.

Przesunięcie granicy północno-wschodniej marchii jest jak najbardziej słuszne, zresztą sugerowałem je chyba w korespondencji PW. Natomiast bardzo duże rozciągnięcie tej południowo-zachodniej, doprowadzające do objęcia ogromnego obszaru (w porównaniu do wyjściowego) uważam za strategicznie nieuzasadnione. Można wg mnie co najwyżej przesunąć ją nieco dalej na pd-z proporcjonalnie do przesunięcia przeciwległej granicy lądowej. Taka też była moja pierwsza myśl ale ograniczyłem ją (linię granicy marchii, nie myśl :D) do położenia bliżej Elderu. Można i chyba jednak należy ją przesunąć nieco dalej od stolicy.

Zwracam także uwagę, że na terenie (w końcu naszym!!!) w kierunku od pd-z granicy będą operować nasze mobilne grupy zwiadu i dywersji, więc obejmowanie tego terenu poszerzoną granicą marchii uważam także z tego względu za nieuzasadnione. Mam nadzieję, że Wasza Książęca Mość uzna moje argumenty za rozsądne i osiągniemy jakiś wyważony kompromis.

Co do poprzeniego mojego postu, to chciałem napisać, że uważam go za swojego rodzaju brudnopis, w którym każdy z dyskutantów będzie mógł nanosić swoje poprawki lub uzupełnienia (korzystając z opcji „Edit”), czyli niejako redagować go wspólnie, a potem po ukończeniu tego „projektu”, przenieść go na koniec jako wniosek do realizacji. Zawierać on powinien rodzaje wojsk, slużb, specjalności etc. i planowane wyposażenie pojedynczego żołnierza. Nic wiecej. Liczebność sił zbrojnych marchii ustalimy na końcu. wtedy można ustalic zapotrzebowanie na sprzęt dla całego wojska marchii.

Poza tym nie dysponowałem żadnymi nowymi, bardziej szczegółowymi mapami, do których mółbym się odwołać, zaś instytut kartograficzny jak na razie jest nieczynny. Musiałem korzystać ze starych map albo robić wycinki z, mam nadzieję aktualnej, mapy mikroświata. Nie mogę jednak na niej znaleźć ani Francji, ani Gorandii. Może są ale po prostu nie mają one napisów.

Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 10 maja 2016, 22:11

Dokonam modyfikacji mapki roboczej zgodnie z życzeniem Waszej Wysokości Poruczniku, biorąc pod uwagę nadto ostatnie Wasze uwagi i argumentację.

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 11 maja 2016, 20:23

Dziękuję Waszej Ekscelencji za uznanie zasadności moich racji co do koncepcji organizacji obrony stolicy. Dodam jeszcze, że nie na darmo umieściłem na liście rodzajów wojsk wojska kolejowe jako podgrupę wojsk inżynieryjno-saperskich. Zaplanowałem, że pociągi dywizjonów będą, bardzo nieregularnie ale stosunkowo często jeździły wzdłuż całych granic lądowych marchii i niekoniecznie całą swą trasę przejazdu pokonają za każdym razem od początku do końca w tym samym kierunku. Szczególnie w okresie trybu patrolowego tj. już po ew. inwazji i zbliżania sie wroga.

Po torach jeździć będą także niewielkie działa kolejowe i będą poruszać się także w możliwie najmniej przewidywalny sposób. Ponieważ będą to obiekty mniejsze, więc będą się poruszały nieco szybciej. Będzie to istotne w przypadku konieczności szybkich przemieszczeń celem wzmocnienia obrony bastionu wewnętrznego chroniącego Elder. Możliwe będzie też dzięki temu wsparcie artyleryjskie piechoty broniącej granic marchii. Do sprawnej koegzystencji pociągów i dział potrzebny będzie system odpowiednich mijanek.
------------------------------
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 11 maja 2016, 20:50

W takim więc wypadku warto będzie również rozwinąć sieć kolejową w południowej części Królewskiej Prowincji. Chyba, że Luskania ma już tam odpowiednią infrastrukturę?

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 12 maja 2016, 21:40

Dobry żart, ale ... troszeczkę to nie tak ;-) Jedno z drugim nie ma nic wspólnego poza całą masą żelastwa, nawet tory mogą być ZUPELNIE inne. To przedsięwzięcie absolutnie militarne i nic poza tym!
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 12 maja 2016, 21:58

Tym bardziej odpowiednie prace Wasza Wysokość jako Namiestnik Luskanii podjąć powinien, by niezbędna infrastruktura kolejowa była gotowa do obsługi wojsk, których strukturę i sprzęt Wasza Wysokość przedstawił.

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 13 maja 2016, 22:07

Tak, z tym poglądem Waszej Ekscelencji akurat zgadzam się jak najbardziej. Powołanie do istnienia takiego złożonego tworu jakim jest marchia, to przedsięwzięcie naprawdę DUŻE. Zdałem sobie sprawę z tego całkiem niedawno, że jednak jest to wielkie zadanie. Gdybym przewidzial taki obrót sprawy wcześniej, nie wiem czy bym się na to odważył. Faktem jest, że bez pomocy nic z tego nie będzie. Dlatego wdzięczny jestem zarówno Waszej Ekscelncji jak i sir Wilhelmowi von Wolff za cenne rady i analizy założeń początkowych. Niczego z udzielonego wsparcia nie pozostawię bez przemyślenia i odpowiedzi, mam nadzieję. To że jeszcze tego nie zrobiłem, nie znaczy, że nie wziąłem sobie tego do serca i „na warsztat”.
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 17 maja 2016, 20:21

Odnosząc się do analizy fragmentu działań obronnych wojsk KE przedstawionej przez st.szer. sir Wilhelma von Wolffa, a działających na rzecz obrony stolicy wobec agresji wroga zewnętrzego, przedstawiam nieco bardziej konkretny plan organizacji działań obronnych wokół stolicy, koniecznych do realizacji w/w zadania.

Kod: Zaznacz cały

1.System obrony
(a)...powinniśmy stawiać na obronę pozycyjną gdzie głównym czynnikiem będzie opór i dążenie do utrzymania zajmowanego pasa obrony w oparciu o różnego rodzaju fortyfikacje, umocnienia i zapory inżynieryjne.
		Zalecenie 1: zorganizować
		-fortyfikacje
		-umocnienia
		-zapory inżynieryjne
	W tego rodzaju obronie wyróżniamy:
	b- walkę przed liniami obrony (na przedpolach)
	c- walkę o utrzymanie przedniego skraja obrony
	d- walkę w głębi pasa obrony
(b) Walka na przedpolach będzie charakteryzowała się oddziaływaniem na przeciwnika za pomocą różnego rodzaju środków ogniowych: 
		-artylerii, 
		-lotnictwa, 
		-wojsk rakietowych, 
		-śmigłowców bojowych).
	- dezorganizacja i osłabnie wojsk przeciwnika
	- rozpoznanie tych wojsk oraz planowanego kierunku natarcia
	- opóźnienie wojsk przeciwnika
	- wymuszenie na przeciwniku określonych działań
		Zalecenie 2: zorganizować
		-pododdziały odpowiedzialne za poszczególne odcinki walk obronnych w w/w strefach z użyciem zaplanowanych rodzajów wojsk. 
		-Uwzględnić rozpoznawczo-dywersyjną rolę pododdziałów operujących wewnątrz interioru elderladzkiego. Doposażyć je w odpowiednie polowe środki prowadzenia walki z dystansu:
			-ręczne wyrzutnie rakietowe
			-moździerze piechoty
			-granatniki
			-miny
(c) Utrzymanie przedniego skraja obrony jest jednym z najważniejszych fragmentów obrony. Bardzo często właśnie tutaj dochodzi do rozstrzygającego starcia.
	a.Celem walki w tym rejonie będzie:
		- utrzymanie pasa obrony i zatrzymanie przeciwnika nie dopuszczając do przełamania linii obrony 
		- zadanie mu strat które spowodują ,że przeciwnik będzie zmuszony do odwrotu
		Zalecenie 3: Ustalić pooddzialy odpowiedzialne w pierwszym rzucie za utrzymanie przedniego skraja obrony oraz p/oddz pomocnicze:
				-piechota i strzelcy wyborowi obrońców przedniego skraja
				-szynowe pododziały pancerne (pociągi oraz działa kolejowe)
				-grupy rozpoznawczo-dywersyjne z interioru znajdujące się podczas działań w perymetrze przedniego skraja obrony

b.Bardzo ważną rolę odgrywają tu fortyfikacje i wszelkiego rodzaju umocnienia polowe
		Zalecenie 4: rozmieścić fortyfikacje i umocnienia polowe: 
			-bunkry, 
			-okopy, 
			-transzeje
			-zapory inżynieryjne, 
			-zasieki
	c.Zwrócić również uwagę na możliwość desantów powietrznych wroga w głębi pasa obrony. Te działania mają na celu rozproszenie sił broniących ...   	
		Zalecenie 5: zapewnić odwody dla przeciwwagi w/w atakom desantowym wroga            
(d) Walka w głębi pasa obrony to najtrudniejszy etap walki...	
		Zalecenie 6: zorganizowac dwie linie obrony, z których pierwsza byłaby najmocniej ufortyfikowana. 
			-wykorzystanie szynowych wojsk pancernych (możliwość użycia lżejszego wyposażenia zainstalowanego na szynowej jednostce pancernej oraz żołnierzy ochrony pociągu
			-wykorzystanie jednostek specjalnych wyszkolonych w walkach ulicznych i na przedpolach miast
			-wykorzystanie piechoty wycofanej z obrony przedniego skraja do walk wewnątrz drugiego sektora-pasa obrony
			-ogłoszenie ogónokrajowego alarmu najwyższego stopnia w celu ściągnięcia wszystkich jednostek operujących wokół Elderu do obrony stolicy.

Pozostaje jeszcze omówienie w tym segmencie planu obrony kołowego/owalnego pasa umocnień wokół stolicy, które określam umownie (bo przecież nie dosłownie) jako „bastion”.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 19 maja 2016, 10:12

Z chęcią zapoznam się z opinią st. szer. Wilhelma von Wolffa na ten temat.

Majordom Koronny

Awatar użytkownika
rogdart
Kontakt:

Post autor: rogdart » 25 maja 2016, 22:33

Chciałbym tu zaznaczyć, że moja koncepcja obrony dynamicznej wcale nie jest sprzeczna z tym co napisał w pierwszym punkcie swojej pracy sir Wilhelm von Wolff. To chyba oczywiste, że Elder będzie zawsze stał w tym miejscu gdzie jest i tylko nagłe ruchy tektoniczne skorupy naszej wirtualnej planety mogłyby zaprzeczyć temu twierdzeniu. W mojej koncepcji ta druga „noga” strategii obronnej Elderu - ruch - jest nie mniej ważna niż pierwsza tj. obrona statyczna. Według mnie tylko umiejętne połączenie i zgranie tych dwóch elementów obrony moze zapewnić skuteczne odparcie każdego niemal ataku z zewnątrz.

Potwierdzając z kolei ważność spraw podstaw materialnych funkcjonowania marchii (na co slusznie zwrócił uwagę JE Majordom Koronny) i realizacji zaplanowanych zadań do jakich jest powoływana wydam niedługo odpowiednie postanowienia, które będa początkiem drogi dochodzenia do solidnych podstaw naszego projektu. I to dopiero będą te najbardziej „podstawowe podstawy” ;-) od których właśnie powinnismy zacząć, a ja przewidzieć to (i napisać o tym) w pierwszych akapitach tego tematu.
--------------------
(-) Roger d'Artois
por. EAK, LSK

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 26 maja 2016, 08:57

Znakomicie. Cieszę się, że projekt postępuje naprzód.

Majordom Koronny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Plac Apelowy”