Tytuły szlacheckie oraz arystokratyczne

Centrum dyskusji o sprawach wszelakich z kraju i zagranicy.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
Numer GG: 9870726
Kontakt:

Tytuły szlacheckie oraz arystokratyczne

Post autor: Karolina Aleksandra » 13 wrz 2017, 01:22

Jak zaznaczałam zarówno w Elderlandzie, jak i Dreamlandzie, zamierzam wydać nowy edykt o tytułach i związanych z nimi przepisach, które będą obowiązywały na terenie Królestwa Elderlandu. Po jego wydaniu nastąpią pewne nobilitacje.

Potrzebuję jednak opinii Elderlandczyków. Tradycyjna drabinka tytułowa, zaprezentowana mi przez JKW Daniela von Witta, obejmuje: kawalera/damę, baroneta, barona, wicehrabiego, hrabiego/grafa, markiza, diuka, księcia. W drabince dreamlandzkiej z kolei brakuje baroneta, jest za to po księciu arcyksiążę.

Chciałabym, aby w ramach umowy o wspólnej heroldii Królestwo Elderlandu oraz Królestwo Dreamlandu uznawały swoje tytuły za równoważne, sprawa jednak komplikuje się z uwagi na to, że wielu Elderlandczyków posiada już jakiś tytuł w Królestwie Dreamlandu, a w KE będą to pierwsze od jakiegoś czasu nobilitacje.

Są zatem następujące opcje:

• KE przyjmuje system dreamlandzki (usuwa baroneta, dodaje arcyksięcia);
  • KE pozostaje przy tradycyjnej tytulaturze elderlandzkiej i w Dreamlandzie może się nią tytułować;
  • KE pozostaje przy tradycyjnej tytulaturze elderlandzkiej i w Dreamlandzie może się tytułować jej dreamlandzkimi odpowiednikami;
  • KE przyjmuje system tytulatury wraz z nadaniem patronatu nad krainą historyczno-geograficzną Elderlandu lub miastami, dowolnie przyznawany przez Króla; nie zobowiązuje on do zajmowania się daną ziemią, jednak gdyby zainteresowany chciałby kiedyś objąć tam terytorium, zostanie potraktowany priorytetowo; mogłoby to wyglądać np. tak: książę Elderu, diuk Zachodniej Luskanii, etc. etc.

Czekam na opinie.

Karolina Aleksandra

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Numer GG: 41404078
Kontakt:

Re: Tytuły szlacheckie oraz arystokratyczne

Post autor: Daniel von Witt » 13 wrz 2017, 12:14

Wasza Królewska Mość,
Obywatele,

osobiście obstaję za opcją drugą skrzyżowaną z czwartą. Umowa z Dreamlandem określałaby, że nobilitowani w jednym z krajów WKE mieliby prawo posługiwać się tytułem w pozostałych krajach, bez względu na to, czy w kraju posługiwania się danym tytułem byłby jego odpowiednik. Odpowiedniki zostałyby jednak ustalone dla potrzeb ewidencyjnych, którymi zajmowałaby się Heroldia Królestwa Dreamlandu za odpowiednim wynagrodzeniem. Jej dodatkowym zadaniem byłoby również nadawanie herbów, zgodnie z zasadami heraldyki w KE. Więcej zadań dla Heroldii bym od nas nie widział.

Jak już napisałem w Tajnej Radzie warto dokonać również regionalizacji fizycznogeograficznej w Królestwie, a tytuły honorowe różnych pozycji w drabince przyporządkować różnym szczeblom regionów. Ożywiłoby to nasze życie regionalne i nadało pewien sens praktyczny posiadaniu tytułów.

Optowałbym również za tym, by tytuły i ziemie były dziedziczne po spełnieniu pewnych warunków.

(-) kmdr ppor. Daniel von Witt
Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
Kontakt:

Post autor: Karolina Aleksandra » 13 wrz 2017, 12:48

Regionalizacja to zadanie na dłuższy czas, ale na pewno ciekawe i w sumie niekoniecznie związane z tytułami. Myślę, że jeśli będzie aprobata dla tej opcji, to prawdopodobnie edykt o tytułach przyjmie formę, w której uwzględni się nadawanie tytułów pod względem geograficznym, i zaznaczy się, że ta część wchodzi w życie od któregoś tam dnia – to da nam wszystkim pewien deadline.

Jeśli podejmiemy ten projekt, będę wdzięczna, jeśli zgodnie ze złożoną deklaracją, Instytut Geografii KAN przejmie koordynację nad nazewnictwem fizycznogeograficznym. Tutaj też pytanie do Rektora KAN, czy dysponujemy jeszcze jakimiś mapami Elderlandu, o których nic nie wiadomo, a mogłyby wspomóc ten proces.

Karolina Aleksandra

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 13 wrz 2017, 13:22

Oczywiście tematem regionalizacji zajmiemy się na KAN. Mapa, która może być traktowana jako wyjściowa, jest tutaj. Temat był omawiany zaś tutaj.

Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Kontakt:

Post autor: Tomasz von Habsburg » 13 wrz 2017, 13:50

Ja również chciałbym, by punkty drugi i trzeci zostały zastosowane.
Wracając do map - mógłby Wasza Królewska Wysokość znaleźć czas dla Marchii Metropolitalnej? :)

(-) sir Tomasz von Habsburg

Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
Kontakt:

Post autor: Karolina Aleksandra » 13 wrz 2017, 14:22

Tomasz von Habsburg pisze:Ja również chciałbym, by punkty drugi i trzeci zostały zastosowane.

Te punkty trochę wzajemnie się wykluczają. Chodzi baronowi o możliwość posługiwania się zarówno tytułem elderlandzkim w KD, jak i jego dreamlandzkimi odpowiednikami?

Karolina Aleksandra

Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Kontakt:

Post autor: Tomasz von Habsburg » 13 wrz 2017, 14:27

Karolina Aleksandra pisze:Te punkty trochę wzajemnie się wykluczają. Chodzi baronowi o możliwość posługiwania się zarówno tytułem elderlandzkim w KD, jak i jego dreamlandzkimi odpowiednikami?

W Królestwie Elderlandu jeszcze nie baronowi. :)
Chciałem napisać zamiast punktu trzeciego punkt czwarty.
Czy osoby, które mają tytuł w Dreamlandzie i Elderlandzie w przypadku wprowadzenia pkt. 2. i 4. będą wybierały, z ktorym tytułem się podpisać?

Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
Kontakt:

Post autor: Karolina Aleksandra » 13 wrz 2017, 14:38

Tomasz von Habsburg pisze:Czy osoby, które mają tytuł w Dreamlandzie i Elderlandzie w przypadku wprowadzenia pkt. 2. i 4. będą wybierały, z ktorym tytułem się podpisać?

Domyślam się, że tak. Przy czym na terenie Dreamlandu, jeśli ktoś posiada tytuł dreamlandzki, wypadałoby się podpisywać nim, na terenie Elderlandu tym elderlandzkim. W stałej sygnaturce można sobie ustawić oba.

Karolina Aleksandra

Awatar użytkownika
McMelkor
Lord Strażnik Koronny
Kontakt:

Post autor: McMelkor » 13 wrz 2017, 16:37

Karolina Aleksandra pisze:Jak zaznaczałam zarówno w Elderlandzie, jak i Dreamlandzie, zamierzam wydać nowy edykt o tytułach i związanych z nimi przepisach, które będą obowiązywały na terenie Królestwa Elderlandu. Po jego wydaniu nastąpią pewne nobilitacje.

Potrzebuję jednak opinii Elderlandczyków. Tradycyjna drabinka tytułowa, zaprezentowana mi przez JKW Daniela von Witta, obejmuje: kawalera/damę, baroneta, barona, wicehrabiego, hrabiego/grafa, markiza, diuka, księcia. W drabince dreamlandzkiej z kolei brakuje baroneta, jest za to po księciu arcyksiążę.

Chciałabym, aby w ramach umowy o wspólnej heroldii Królestwo Elderlandu oraz Królestwo Dreamlandu uznawały swoje tytuły za równoważne, sprawa jednak komplikuje się z uwagi na to, że wielu Elderlandczyków posiada już jakiś tytuł w Królestwie Dreamlandu, a w KE będą to pierwsze od jakiegoś czasu nobilitacje.

Są zatem następujące opcje:

• KE przyjmuje system dreamlandzki (usuwa baroneta, dodaje arcyksięcia);
  • KE pozostaje przy tradycyjnej tytulaturze elderlandzkiej i w Dreamlandzie może się nią tytułować;
  • KE pozostaje przy tradycyjnej tytulaturze elderlandzkiej i w Dreamlandzie może się tytułować jej dreamlandzkimi odpowiednikami;
  • KE przyjmuje system tytulatury wraz z nadaniem patronatu nad krainą historyczno-geograficzną Elderlandu lub miastami, dowolnie przyznawany przez Króla; nie zobowiązuje on do zajmowania się daną ziemią, jednak gdyby zainteresowany chciałby kiedyś objąć tam terytorium, zostanie potraktowany priorytetowo; mogłoby to wyglądać np. tak: książę Elderu, diuk Zachodniej Luskanii, etc. etc.

Czekam na opinie.

Karolina Aleksandra
Wasza Królewska Mość,

Z powodu braku dostępu do komputera do soboty włącznie moja wypowiedź będzie na razie dość lakoniczna.

Proszę uzupełnić moje informacje o ewentualne braki, zwłaszcza o wieści z okresu mojej nieobecności, jednak o ile mi wiadomo, ostatni etap rozwoju elderlandzkiej tytulatury - bo ta zmieniała się w ciągu istnienia KE - prezentuje ten dokument:

http://elderland.dreamland.net.pl/serwi ... reamlandu/

A ustalone w nim odpowiedniki są następujące:

(1) król senior – król senior;
(2) arcyksiążę – arcyksiążę;
(3) książę – książę;
(4) diuk – diuk;
(5) markiz – markiz;
(6) hrabia – hrabia;
(7) wicehrabia – wicehrabia;
(8) baron – baron;
(9) baronet – sir.

Owszem, dodanie dodatkowego szczebla drabiny w postaci arcyksięcia było pewną nowinką, jednak taką, która pojawiła się już w 2012 r., więc jako starsza od wielu naszych obywateli ma już jakby pewne ugruntowanie w elderlandzkiej tradycji. Owszem, możemy pokusić się o pewne historyczne rekonstrukcje, jak np. przywrócenie tytułu grafa, jednak nie widzę sensu w kasowaniu innych tradycji. Zresztą tytuł arcyksięcia funkcjonował w historii dłużej niż grafa.

Po drugie, sir to de facto nie tytuł we właściwym tego słowa znaczeniu, ale zwrot, jakim zwracamy się do osób włączonych do stanu szlacheckiego, ale bez tytułu. Zaś w Elderlandzie ów najniższy stan szlachecki zawsze posiadał własny tytuł baroneta i stąd baronet jest pełnym ekwiwalentem sira.

Po trzecie, w warunkach Komendacji (ledwo co zakończonej) tytuły były nadawane jednocześnie w obu Królestwach. Stąd też wnioskuję, że co najwyżej najnowsze nobilitacje nie dotyczą terytorium KE.

Po czwarte rozważyłbym powrót do epoki połączonych Heroldii, przerwanej (kiedy?) z nie do końca jasnych dla mnie przyczyn. Koronę Oba Królestwa mają jedną, a nobilitacje to sprawa Korony. Sytuacja, w której kiedy pozostajemy w Unii (realnej i w WKE), przebywamy na jednym forum, a jedna i ta sama osoba w Elderlandzie byłaby markizem, a w Dreamlandzie hrabią, byłaby dla mnie nielogiczna. Należy zachować elderlandzką specyfikę (także np. w kwestii zwrotów: do księcia zwracano się w 2006 r. per Jaśnie Oświecony, inaczej niż w Dreamlandzie), przy zachowaniu jednak ekwiwalencji i uznawalności tytułów w obrębie Korony Ebruzów, by jedna osoba była w po obu stronach granicy na tym samym szczeblu.

Do specyfiki elderlandzkiej możemy zaliczyć też jakąś formę opcji nr 4, czyli ziemie tytularne lub lenna. Takie rozwiązanie stosowano już w 2006 r., gdy zdetronizowany król otrzymał tytuł księcia i wyspę Harpien w posiadanie, zostając tym samym Księciem Harpienu.

Wysłane z mojego HTC One A9s przy użyciu Tapatalka
᚛ᚄᚔᚋᚑᚅ ᚋᚐᚉ ᚋᚓᚂᚉᚑᚏ᚜
http://elderland.dreamland.net.pl/serwis/

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 13 wrz 2017, 17:07

Wasza Ekscelencjo,

podczas dyskusji podsunąłem JKM drabinkę tytułów znajdującą się w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie jak wiadomo znajduje się pełen zestaw tytułów z dłuższego okresu.
McMelkor pisze:Po czwarte rozważyłbym powrót do epoki połączonych Heroldii, przerwanej (kiedy?) z nie do końca jasnych dla mnie przyczyn.

Inicjatywa w Radzie Koronnej była odpowiedzią na działania Dreamlandu, które powstały z mojej inicjatywy. Jestem zwolennikiem regulowania takich kwestii pomiędzy państwami, a nie przez władcę, który dubluje akty prawne w obu "swych" Królestwach.

Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Tomasz von Habsburg
Kontakt:

Post autor: Tomasz von Habsburg » 3 lut 2018, 11:17

Temat zarzucony? :)

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 3 lut 2018, 11:39

Nie, jednak utknął w Tajnej Radzie, która nie ma jeszcze przygotowanego projektu w tym przedmiocie. Chcieliśmy z Królową wydać edykt przed końcem roku, ale się nie udało. Dziękuję za presję społeczną, to nas skłoni do zwiększenia wysiłków w celu dokończenia tego jakże ważnego przecież prawa.

Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 9 lut 2018, 20:43

W imieniu Dworu Królewskiego pragnę poinformować, że starania w zakresie organizacji systemu tytułów szlacheckich i arystokratycznych zostaną zwieńczone wydaniem odpowiedniego edyktu przed Świętem Tradycji (20 lutego).

Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 15 lut 2018, 18:59

Wszystko wskazuje na to, że edykt o tytułach honorowych może zostać ogłoszony w najbliższy weekend.

Lord Strażnik Koronny

Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Król Elderlandu
Kontakt:

Post autor: Daniel von Witt » 18 lut 2018, 11:18

Uwzględniając wszystkie głosy, które padły w dyskusji publicznej oraz w Tajnej Radzie, dokonano uregulowania sprawy tytułów honorowych, bazując na rozwiązaniach rodzimych jak i dreamlandzkich.

Szczególne znaczenie dla współpracy w WKE ma nadawanie i uznawanie tytułów honorowych w obu Królestwach oraz pewne aspekty związane z działaniem Heroldii Królestwa, dlatego zostanie to uregulowane odpowiednim porozumieniem dreamlandzko-elderlandzkim, o co zwróciłem się już do JKW Alfreda - Regenta Królestwa Dreamlandu.

Lord Strażnik Koronny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Królestwa i Zagranica”